W dniach 17-19.11.2016r. odbyła się XVIII edycja Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka (ODME).

W tym roku wydarzenie było organizowane przez Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Politechnice Lubelskiej, Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Lublin. W 2006 roku Oddział Lubelski zorganizował VIII Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka, tegoroczna edycja była więc już drugą przez nich organizowaną.

 

Idea Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka narodziła się w 1997 r. Pierwszym gospodarzem był Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Elektryków Polskich. ODME to wydarzenie organizowane cyklicznie przez środowiska studenckie oddziałów SEP. Jest to największe spotkanie Młodych Elektryków w branży elektrycznej w Polsce. W ostatnich czasach wydarzenie to zainteresowało Państwa ościenne. ODME są bowiem doskonałą okazją do spotkań, wymiany poglądów i prowadzenia dyskusji przez studentów z różnych środowisk akademickich. Tematem tegorocznej edycji były nowoczesne technologie w elektrotechnice. Studenckie Koło SEP im. prof. Michała Jabłońskiego przy Politechnice Łódzkiej wystawiło, dzięki poparciu Łódzkiego Oddziału SEP, ośmioosobową reprezentację, która mogła uczestniczyć w zjeździe.

 

Uroczysta inauguracja uroczystości odbyła w czwartek, 17 listopada o godzinie 10 w hali Targów Lublin. Po serdecznym przywitaniu uczestników, głos zabrał m.in. Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz Prezes Oddziału Lubelskiego SEP. Następnie odbyło się wręczenie nagród i stypendium SEP. Wyróżniono również dwóch naszych delegatów – Bogusię Chabir i Marcina Stanka. Otrzymali oni odpowiednio Stypendium Organizacyjne dla wyróżniających się młodych liderów Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Stypendium Naukowe.

 

Kolejnym punktem imprezy było spotkanie Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich Piotra Szymczaka z uczestnikami, podczas którego poruszono aktualne problemy SEP, a także wyznaczono cele i strategie na najbliższą przyszłość. Wystąpił Marcin Sterna - przedstawiciel firmy S&O, który zapoznał uczestników z programem i zasadami rekrutacji Akademii Młodych Liderów SEP. Pierwszy wykład wygłosił mgr inż. Konrad Markowski - doktorant z Politechniki Warszawskiej. Dotyczył on światłowodowych czujników braggowskich. Przedstawiono podstawy teoretyczne, omówiono zastosowanie czujników i ich rolę w przemyśle i energetyce. Jednocześnie odbywały się Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETICS 2016, które zgromadziły rzesze wystawców z branży elektrycznej i energetycznej. Po przerwie obiadowej odbył się drugi wykład. Wygłosił go Sebastian Klaczyński - przedstawiciel jednego ze sponsorów tegorocznych ODME - firmy JM-TRONIK. Wykład ten dotyczył selektywnego zabezpieczenia łukoochronnego w okapturzonych rozdzielnicach średniego napięcia.

Po zakwaterowaniu odbyło się zebranie Studenckiej Rady Koordynacyjnej SEP, podczas której wybrano nowego prezesa Rady, po raz drugi został nim Marcin Rybicki. Czwartek zakończono wieczorną integracją w Klubie Silence.

 

Piątek był dniem wykładów. Pierwszy z nich wygłosili inż. Piotr Bartłomiejczyk i inż. Mateusz Klain. Dotyczył on układów bezpieczeństwa. W krótki i treściwy sposób przedstawiono schemat postępowania i metodykę doboru zabezpieczania maszyn. Kolejny wykład był na temat pracy odnawialnych źródeł energii w systemie elektroenergetycznym. Wygłosił go dr hab. inż. Wojciech Jarzyna przedstawiając problemy wynikające z pracy OZE w systemie elektroenergetycznym i sposoby ich rozwiązania. Trzeci wykład poprowadził dr inż. Krzysztof Kolano. Tematem tego wykładu były układy sterowania współczesnych dźwigów osobowych. Zostaliśmy zapoznani ze związanymi z tematem statystykami, przedstawiono także różne rodzaje wciągarek. Po przerwie kawowej swój wykład wygłosił dr inż. Robert Jędrychowski. Dotyczył on automatyki współczesnej stacji elektroenergetycznej. W możliwie przystępny sposób przedstawiono metodę projektowania stacji elektroenergetycznej, według zaleceń najnowszej normy IEC 61850. Następnie wysłuchaliśmy wykładu dr inż. Artura Moradewicza na temat systemów zasilania bezstykowego dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Po drugiej przerwie kawowej odbył się wykład mgr inż. Dariusza Zielińskiego. Traktował on o układach przekształtnikowych w sieciach Smart Grid. Następnie przemówienie wygłosili goście z Ukrainy. Złożyli podziękowania za zaproszenie i wyrazili chęć dalszej współpracy. Przedstawili krótko zakres swoich działań.

 

Po przerwie obiadowej, odbył się wykład poprowadzony przez mgr inż. Bartosza Kubika z firmy Eko-energetyka Polska Sp. z o. o. Wykład ten dotyczył optymalizacji w elektrycznym transporcie miejskim. Zostaliśmy zapoznani z profilem działalności firmy, metodami optymalizacji procesu ładowania akumulatorów, a także podstawowymi błędami popełnianymi przy projektowaniu ich wielkości w elektrycznym transporcie miejskim. Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat współczesnych przekształtników energoelektronicznych małej i średniej mocy w układach zasilania reaktorów plazmowych. Wygłosił go mgr inż. Piotr Krupski. Ostatnim wykładem tego dnia był wykład mgr. inż. Piotra Terebuna poświęcony zastosowaniu reaktorów plazmowych w modyfikacji i dekontaminacji powierzchni. Wieczorem odbyła się pierwsza część Ligi Elektryków, podczas której nasi delegaci mieli okazję wykazać się w zmaganiach sportowych w konkurencjach siatkówka (kol. Krystyna Cal i kol. Jakub Pęciak) oraz ergonometr (kol. Marcin Rybicki).

 

Następnego dnia o godzinie 9:30 uczestnicy pojechali na wycieczki edukacyjne do różnych zakładów przemysłowych. Naszym delegatom organizatorzy wyznaczyli firmę AMB. Zwiedzanie firmy rozpoczęliśmy od krótkiego szkolenia BHP i prezentacji o działalnosci firmy. Następnie poszliśmy na halę produkcyjną, po której oprowadzało nas dwóch pracowników, opowiadając o procesie produkcji silników elektrycznych, ale również obszernie  odpowiadając na liczne pytania. Pomimo tego, że w soboty nie wykonuje się prób, zorganizowano je dla nas. Było to dla nas bardzo miłym zaskoczeniem.

 

Po powrocie z wycieczki odbył się wykład przedstawiciela firmy Sonel, mgra inż. Eligiusza Skrzyneckiego, na temat ochrony przeciwporażeniowej. Przedstawiciel firmy zapoznał nas z metodyką wykonywania poszczególnych pomiarów.

Następnie odbyła się druga część Ligi Elektryków - test teoretyczny. Nasz Oddział rezprezentowali kol.: Kasia Kolanek i Kacper Rembowski. Wynik testu pozwolił na kwalifikację łódzkich studentów do kolejnego etapu wraz z 11 innymi zespołami.

 

Po przerwie obiadowej, wysłuchaliśmy wykładu na temat funkcjonowania rozproszonych źródeł energii w aspekcie wykorzystania technologii kogeneracji. Prelegentem był mgr inż. Konrad Zuchora. Kolejne wystąpienie dotyczyło właściwości elektrycznych struktur nanokompozytowych metal - dielektryk. Wykład prowadzili mgr inż. Vitalij Bondariev oraz  mgr inż. Oleksandr Boiko. Tematem następnej prelekcji były parametry napędu pojazdu elektrycznego ze względu na rekuperację energii. Wygłosił go mgr inż. Mateusz Litwin. Ostatnim wykładem było krótkie wprowadzenie do programu Matlab i Simulink.

 

Część praktyczna Ligi Elektryka rozpoczęła się po godzinie 17 – równolegle odbywały się dwie części: pomiarowa prowadzona przez przedstawiciela firmy Sonel, w której reprezentował nasz Oddział kol. Bartłomiej Śmiechowicz i część druga polegająca na programowaniu w Matlabie. W tej konkurencji reprezentowali nas kol. Marcin Rybicki i kol. Kacper Rembowski. Do punktacji z poszczególnych konkurencji zostały doliczone punkty za obecność na wykładach. Nasi delegaci zajeli pierwsze miejsce.

 

Liga Elektryków – klasyfikacja oddziałów:

  1. Oddział Łódzki SEP
  2. Oddział Koniński SEP
  3. Oddział Krakowski SEP

Punktem kulminacyjnym całego ODME był bankiet pożegnalny. Rozpoczeły go przemówienia m.in. Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Henryki Danuty Stryczewskiej, przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego inż. Agaty Gomółki oraz przewodniczącego SRK Marcina Rybickiego przemawiającego w imieniu nieobecnego Prezesa SEP dra inż. Piotra Szymczaka. Następnie odbyło się wręczenie dyplomów udziału i wyczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników Ligi Elektryków. Po przemówieniach oraz wręczeniu nagród i dyplomów, częśc oficjalna XVIII ODME w Lublinie dobiegła końca. Dalszą część wieczoru uczestnicy spędzili na wspólnej zabawie.

 

Studenckie Koło SEP im. profesora Michała Jabłońskiego przy Politechnice Łódzkiej reprezentowało w tym roku liczne grono: Marcin Rybicki (przewodniczący SRK), Łukasz Gnych (Wiceprezes SK SEP), Katarzyna Kolanek (sekretarz SK SEP), Kacper Rembowski, Jakub Pęciak, Krystyna Cal, Milena Szulc oraz Bartłomiej Śmiechowicz.

 

Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować Oddziałowi Łódzkiemu SEP za wsparcie, jakim otacza młodych członków SEP. Bez niego nie bylibyśmy w stanie reprezentować naszego koła tak liczną grupą w tak ważnym dla młodych elektryków wydarzeniu jakim są Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka. Gratulujemy organizatorom, z kol. Agatą Gomółką na czele, przygotowania wspaniałego wydarzenia.

Katarzyna Kolanek

 

Delegaci