W dniach 21-22.04.2017r. odbył się Young Electric Summit. Jest to najnowszy projekt kolegów ze Studenckiego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich Politechniki Gdańskiej.

Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji 20-lecia działalności koła i dedykowane było członkom SEP, a także studentom uczelni technicznych oraz ekonomicznych całego kraju. Dzięki wsparciu Oddziału Łódzkiego SEP, swoją reprezentację mogło również wystawić Studenckie Koło SEP im. prof. M. Jabłońskiego przy Politechnice Łódzkiej. Delegatami byli trzej studenci: Katarzyna Kolanek, Marcin Rybicki i Jakub Pęciak.

Pierwszego dnia w Centrum Nanotechnologii B na Politechnice Gdańskiej miała miejsce konferencja pod tytułem „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o energetyce, ale baliście się zapytać”. Została ona uroczyście zainaugurowana przez prezesa Oddziału Gdańskiego SEP Waldemara Dunajewskiego, dziekana Wydziału Elektrotechniki  i Automatyki Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Janusza Nieznańskiego oraz dr hab. inż. Dariusza Świsulskiego (w imieniu prezesa SEP Piotra Szymczaka). Następnie rozpoczęła się część wykładowa. Na uwagę zasługuje bardzo liczna obecność studentów.

 Pierwszy wykład tego dnia wygłosił prof. dr hab. inż.  Krzysztof Kosowski. Tematem były elektrownie o sprawności powyżej 60%. Profesor przedstawił sprawności poszczególnych elementów wchodzących w skład elektrowni, metody ich poprawy, a także ich wpływ na sprawność całej elektrowni. Następnie omówił najnowsze technologie pozwalające na budowę jednostek wytwórczych o wysokiej sprawności (powyżej 60%). Kolejny wykład wygłosił dr inż. Robert Małkowski. Traktował on o możliwościach badawczych laboratorium LINTE^2 na przykładzie układów FACTS. Laboratorium to jest nowym obiektem na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej o infrastrukturze badawczej wartej ponad 50mln zł. Laboratorium Innowacyjnych Technologii i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii (LINTE^2) zapewnia możliwości badawcze w zakresie elektroenergetyki, energoelektroniki i przyłączania nowoczesnych źródeł energii do sieci.

Trzecim wykładem była prelekcja dr inż. Macieja Ziółkowskiego na temat mikrogeneracji. Poruszone zostały aspekty prawne współpracy w siecią elektroenergetyczną, a także możliwości dofinansowań w zależności od rodzaju generacji. Po tym wykładzie wszyscy słuchacze udali się na przerwę kawową. Drugą część wystąpień rozpoczął mgr inż. Damian Jakowski poruszając temat „Rynek mocy, magazyny energii- zmiany zachodzące w krajowym systemie elektroenergetycznym”. Następnie o samochodzie elektrycznym ładowanym z elektrowni słonecznej bardzo ciekawie opowiedział dr hab. inż. Dariusz Karkosiński. Przedstawił on wyniki badań przeprowadzanych podczas eksploatacji samochodu Renault Leaf znajdującego się na Politechnice Gdańskiej. Sprawdzano między innymi efektywność ładowania tego samochodu energią słoneczną w mało nasłonecznionym Gdańsku (w porównaniu z innymi polskimi miastami). Kolejny wykład nosił tytuł: „Pokusy polskiej energetyki”. Wygłosiła go dr inż. Izabela Sadowska. Ostatnią prelekcją był wykład dr inż. Jana Wajsa na temat energetyki w skali domowej. Po zakończeniu delegaci poszli na Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, gdzie zjedli obiad w barze Kambuz, a następnie udali się zakwaterować w Smart Hotelu. Kolejnym punktem programu był wyjazd na plażę. Po powrocie uczestnicy zjedli kolację w hotelu. Dzień zakończył się wyjściem do klubu AK PG Kwadratowa.

Drugiego dnia po śniadaniu studenci udali się do budynku laboratorium LINTE^2, gdzie rozpoczęło się zebranie Studenckiej Rady Koordynacyjnej SEP. Po zebraniu uczestnicy mieli przerwę kawową, a następnie wzięli udział w eksperymencie naukowym i zwiedzaniu LINTE^2.

Kolejnym punktem programów było wystąpienie przedstawicieli kół nagrodzonych w konkursie na najaktywniejsze koło (m.in. SK SEP im. M. Jabłońskiego przy PŁ) oraz stypendystów. Wydarzenie zakończył obiad w barze Kambuz w WOiO.

W tym miejscu chcielibyśmy pogratulować Koleżankom i Kolegom ze Studenckiego Koła SEP Politechniki Gdańskiej organizacji wydarzenia i podziękować OŁ SEP za umożliwienie wyjazdu.

Katarzyna Kolanek