Dnia 20 kwietnia 2017 roku odbyła się XIV edycja Wojewódzkich Dni Młodego Elektryka.

Jest to coroczne wydarzenie organizowane przez studenckie koło SEP im. prof. M. Jabłońskiego przy Politechnice Łódzkiej, wraz ze wsparciem Oddziału Łódzkiego SEP.  Impreza ta odbyła się na wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i  Automatyki  Politechniki Łódzkiej.

Dzień ten rozpoczął się o 9:15, od przywitania zaproszonych gości, w tym m.in. Prodziekana ds. studiów doktoranckich i promocji prof. dr hab. inż. Adama Pelikanta, oraz Prezesa Oddziału Łódzkiego SEP, Pana Władysława Szymczyka, przez prowadzącego imprezę, wiceprzewodniczącego studenckiego koła SEP Łukasza Gnycha. Po przywitaniu i zarejestrowaniu wszystkich szkół do uczestnictwa w konkursie, Prodziekan ds. studiów doktoranckich i promocji prof. dr hab. inż. Adam Pelikant przedstawił ofertę programową naszej uczelni, oraz zachęcił wszystkich uczniów do kontynuacji swojej edukacji właśnie na Politechnice Łódzkiej. Następnie Prezes Oddziału Łódzkiego SEP Pan Władysław Szymczyk opowiedział o działalności OŁ SEP oraz o wydarzeniach organizowanych, lub współtworzonych przez Oddział.

Następnie około godziny 9:40 dla wszystkich uczniów przewidziane było zwiedzanie laboratoriów. Przygotowane zostały:

- laboratorium oświetlenia elektrycznego, po którym oprowadzał dr inż. Przemysław Tabaka;

- laboratorium OZE (Odnawialne Źródła Energii), po którym oprowadzał dr inż. Wojciech Łyżwa;

- pomieszczenie koła naukowego SKANER;

- laboratorium wysokich napięć, po którym oprowadzali dr hab. inż. Paweł Rózga oraz dr inż. Jarosław Galoch;

- laboratoria wibroakustyki, po którym oprowadzał dr hab. inż. Paweł Witczak prof. nadzw. PŁ.

Za oprowadzanie grup po laboratoriach odpowiedzialni byli: kol. Krystyna Cal, kol. Milena Szulc, kol. Arkadiusz Adamski, kol. Sebastian Pokrop. Wszyscy uczniowie z zaproszonych szkół zostali podzieleni na 4 grupy. Podczas oprowadzania, uczniowie mogli obejrzeć laboratoria oraz przykładowe ćwiczenia, które są wykonywane na zajęciach w ramach studiów różnych kierunków. Po półtoragodzinnym zwiedzaniu, wszystkie grupy wróciły na salę konferencyjną, gdzie odbyła się przerwa kawowa.

Po około półgodzinnej przerwie trzyosobowe drużyny reprezentujące każdą ze szkół udały się na konkurs wiedzy teoretycznej. Uczniowie mieli 20 minut na rozwiązanie 30 zadań testowych. Następnie uczniowie poszli na drugą część – praktyczną. Każda drużyna dostała model instalacji elektrycznej w budynku. Model przedstawiał gniazdko oraz lampę. Uczestnicy musieli przy użyciu dostępnych mierników i zasilacza 12V znaleźć błędy popełnione przy montażu oraz je naprawić, jeśli wystarczyło czasu. Uczniowie mieli 10 minut na rozwiązanie problemów. Trzy najlepsze wyniki wynosiły od 6:15 do 6:30 minuty. Jedna szkoła nie poradziła sobie z tą częścią, a jedna znalazła tylko jeden błąd. Reszta potrzebowała pełnych 10 minut do rozwiązania przedstawionego problemu.

Podczas trwania konkursu, dla reszty uczniów, opiekunów, oraz obecnych studentów wykład na temat „Praca mikrosystemów elektroenergetycznych niskiego napięcia” przedstawił mgr inż. Michał Małaczek. Wykład dotyczył małych elektrowni przydomowych typu wiatrak czy panele słoneczne, oraz systemów przetwarzających napięcie DC na AC. Następnie przedstawione zostało zapotrzebowanie dzienne i roczne na energię elektryczną, a na koniec przybliżona została przyszłość systemu elektroenergetycznego, czyli występowanie małych elektrowni przydomowych jako standard.

Po ukończeniu obu części konkursowych nastąpiło rozstrzygnięcie. Najwyższe trzy miejsca zajęli:

- pierwsze miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Bełchatowie,

- drugie miejsce: Zespół Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli,

- trzecie miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II ze Zgierza.

Dodatkowo wyróżnienie za najlepiej napisany test teoretyczny otrzymał Maksym Prusisz z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli, który osiągnął wynik 25 na 30 punktów.

Najlepsze trzy drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody. Pozostałe szkoły otrzymały drobne upominki związane  Oddziałem Łódzkim SEP oraz z Politechniką Łódzką.

Nie brakowało emocji, zaskoczenia, pytań, odpowiedzi, czy nawiązywania nowych znajomości. Najważniejsze jednak było rozpowszechnianie nauki o zagadnieniach szeroko pojętej elektrotechniki. W przyjemny sposób można było zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych do nauki i pokazania, że warto rozwijać się w tych kierunkach. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie byli zadowoleni z zaproszenia i organizacji całego konkursu, jak i zwiedzania laboratoriów. Z tego miejsca chcielibyśmy również podziękować Oddziałowi Łódzkiemu SEP za pomoc i wsparcie w organizacji tego wydarzenia. Tegoroczna edycja dobiegła końca, ale za rok kolejna, już XV edycja Wojewódzkich Dni Młodego Elektryka.

Jakub Pęciak