Zgodnie z obietnicą złożoną rok wcześniej, Studenckie Koło SEP im. prof. M. Jabłońskiego we współpracy z firmą Sonel SA zorganizowało w dniach 24-25 maja 2017 roku kolejną edycję szkolenia ,,Pomiary instalacji’’.

Firma Sonel ze Świdnicy (z polskim kapitałem), założona w 1994 roku, jest światowym potentatem w produkcji mierników wszelkich parametrów instalacji elektrycznych. Warsztaty dla studentów Politechniki Łódzkiej poprowadził mgr inż. Eligiusz Skrzynecki, główny specjalista ds. szkoleń. W szkoleniu wzięło udział 48 uczestników, w tym roku wśród szkolonych osób byli także studenci Wydziału Mechanicznego.

Podczas szkolenia najpierw odbyło się niezbędne wprowadzenie teoretyczne do tematu pomiarów instalacji elektrycznych. Przypomniano takie tematy jak układy sieci czy przypadki uszkodzeń odbiorników i ich skutki. Kolejną poruszoną kwestią był zakres pomiarów, częstość wykonywania pomiarów i przepisy dotyczące przyrządów pomiarowych.

Dalsza część warsztatów została poświęcona wielofunkcyjnemu miernikowi parametrów instalacji elektrycznych typu MPI530. Uczestnicy szkolenia przy użyciu tego miernika i tablicy demonstracyjnej typu DB-1, w której zamodelowano instalację elektryczną domu jednorodzinnego, przeprowadzili szereg pomiarów. Studenci zostali podzieleni na grupy dwuosobowe, by każdy mógł zapoznać się z miernikiem i zasadami pomiarów, otrzymali także przewodnik po normach i inne materiały szkoleniowe. W trakcie warsztatów omówiono i przeprowadzono pomiary:

• ciągłości przewodów;
  • impedancji pętli zwarcia;
  • wyłączników różnicowoprądowych;
  • rezystancji uziemień;
  • rezystywności gruntu;
  • rezystancji izolacji;
  • pomiary jakości energii elektrycznej (moc, prąd, napięcie, współczynnik mocy, współczynnik THD, zawartość harmonicznych);
  • test kolejności faz.

Warto wspomnieć o doświadczeniu przeprowadzonym w trakcie warsztatów. Uczestnicy szkolenia sprawdzili działanie wyłącznika różnicowoprądowego typu AC i B na prądy o różnym charakterze (sinusoidalnie zmienne, pulsujące, ze składową stałą, prąd stały). Wyniki testu (zadziałanie popularnego wyłącznika typu AC tylko na prąd sinusoidalnie zmienny) skłoniły uczestników do refleksji nad stosowaniem wyłącznika RCD typu AC w instalacjach z dużą ilością odbiorów z zasilaczami impulsowymi i podobnymi.

Należy również podkreślić profesjonalizm prowadzącego, który chętnie dzielił się wiedzą na temat pomiarów, a przytoczone anegdoty czy wspomnienia z poprzednich szkoleń oraz praktyki zawodowej  zainteresowały słuchaczy. Charyzmatyczność prowadzącego i sposób prowadzenia szkolenia sprawiły, że studenci byli pełni zaangażowania.

Studenckie Koło SEP im. prof. M. Jabłońskiego przy Politechnice Łódzkiej zamierza w przyszłym roku zorganizować kolejną, czwartą już edycję szkolenia. Opinie uczestników trzeciej edycji pozwalają sądzić, że takie szkolenia są potrzebne, a sami studenci są zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy.

Szkolenie