Wrzesień to tradycyjny czas największych targów szeroko pojętej branży elektrotechnicznej ,,Energetab’’ w Bielsku – Białej.

W tym roku członkowie Oddziału Łódzkiej wzięli udział w jubileuszowej, XXX edycji Targów, która odbyła się w dniach 12-14 września br. Tegoroczny wyjazd zorganizowała Komisja ds. organizacyjnych kół i sekcji oraz Studenckie Koło SEP im. prof. M. Jabłońskiego przy Politechnice Łódzkiej.

12 września przed godziną 8:00 pod budynkiem łódzkiego Domu Technika stawili się przedstawiciele prawie wszystkich kół Oddziału Łódzkiego:

• Kół Terenowych: nr 1 i nr 2;
  • Koła Seniorów;
  • Koła przy Selpol SA;
  • Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego;
  • Koła Pracowniczego przy Politechnice Łódzkiej;
  • Studenckiego Koła SEP im. prof. M. Jabłońskiego przy Politechnice Łódzkiej;
  • uczniowie: Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 wraz z opiekunami.

Pierwszy dzień wyjazdu przewidywał zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – miejsca kaźni setek tysięcy ludzi, głównie narodowości żydowskiej. Według szacunków w obozach w Oświęcimiu (Auschwitz) i Brzezince (Birkenau) zginęło ok. 1,1 mln Żydów, 150 tys. Polaków, 23 tys. Romów, 12 tys. Rosjan oraz ofiar innych narodowości. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli warunki obozowego życia w murowanych blokach w Auschwitz i drewnianych barakach w Birkenau. Poza ciężką pracą, małymi racjami żywnościowymi i hitlerowcami więźniów mordował podmokły charakter terenu wraz z lokalnym klimatem.

Po wyjeździe z Oświęcimia w nastroju zadumy udaliśmy się do Ustronia, do Centrum Wypoczynkowo – Szkoleniowego ,,Gwarek’’. Ośrodek jest zlokalizowany na stoku Równicy, z pięknym widokiem na Czantorię i Palenicę. Niestety ze względu na niesprzyjającą pogodę (silny wiatr) został odwołany wjazd na Równicę.

Po kolacji odbyło się ,,Seminarium Młodych Inżynierów’’, gdzie członkowie Studenckiego Koła SEP im. prof. M. Jabłońskiego zaprezentowali swoje badania i prace dyplomowe. Wygłoszone zostały referaty:

• Piotr Woźniak - ,,Zdalny pomiar temperatury’’
  • Marcin Rybicki – „Nanomateriałowe źródła roweru elektrycznego”
  • Mateusz Ostrycharz - ,,Bezpieczeństwo w sterowaniu ruchem kolejowym’’.

Każdemu z referatów towarzyszyły liczne pytania do prelegentów, które wywołały gorące dyskusje między słuchaczami.

Dzień drugi przeznaczony był na zwiedzanie XXX Targów Energetab. W wydarzeniu wzięli udział wystawcy z szeroko pojętej branży elektrotechnicznej, oferujący pełną ofertę produktów dla projektantów i wykonawców. Uczestnicy wyjazdu po przybyciu na miejsce rozbili się na mniejsze grupki lub też rozpoczęli indywidualne zwiedzanie ok. 30 tys. m2 powierzchni wystawowej. W trakcie Targów w salach konferencyjnych odbywały się szkolenia i prezentacje, w których członkowie Oddziału Łódzkiego również wzięli udział.

Po kolacji chętni zjechali autokarem do centrum Ustronia, gdzie każdy indywidualnie rozpoczął zwiedzanie tego urokliwego miasta o charakterze uzdrowiska.

Dzień trzeci przewidywał powrót do Łodzi. Po drodze przewidziano również odwiedziny w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar – Łabędy. Przedsiębiorstwo to, o znaczeniu kluczowym dla gospodarki Polski, zajmuje się remontami i budową pojazdów opancerzonych m.in. dla Wojska Polskiego. W chwili obecnej przedsiębiorstwo zajmuje się remontami i modernizacją sprowadzonych z Bundeswehry czołgów typu Leopard 2A4 oraz wozów zabezpieczenia technicznego.

Po wyjściu z Zakładów uczestnicy wyjazdu udali się w podróż powrotną do Łodzi, gdzie dotarliśmy ok. godziny 16.

Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Oddział Łódzki SEP i pomocy biura Oddziału, za co uczestnicy serdecznie dziękują Zarządowi Oddziału.

Członkowie Studenckiego Koła SEP im. prof. M. Jabłońskiego.

Uczestnicy wyjazdu w Zakładach Mechanicznych Bumar – Łabędy.