Wakacje kojarzą się większości osób z odpoczynkiem i okresem urlopów. Grupa ambitnych studentów Politechniki Łódzkiej postanowiła jednak w trakcie wakacji podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

W weekend 2-3.09.2017 roku sześciu studentów wzięło udział w kursie kosztorysowania robót elektroenergetycznych w programie Norma Pro na poziomie podstawowym, organizowanym przez Studenckie Koło SEP im. prof. M. Jabłońskiego i łódzką firmę PartnerSoft.. Szkolenie odbyło się w pomieszczeniu Koła w budynku tzw. Akwarium.

Program szkolenia obejmował wprowadzenie w temat kosztorysowania i obsługi programu:

• podstawowe definicje z zakresu kosztorysowania;
  • instalacja i prezentacja funkcji programu;
  • podstawowe ustawienia i opcje programu;
  • katalogi KNR i KNNR;
  • wprowadzanie pozycji katalogowych i niekatalogowych;
  • wycena na podstawie cen własnych i z użyciem cenników;
  • wydruki kosztorysów.

Ogółem szkolenie trwało blisko szesnaście godzin, w trakcie których największy nacisk został położony na ćwiczenia praktyczne pod okiem prowadzącej szkolenie p. Małgorzaty Siemienowicz – Książek. Należy podkreślić doskonałe przygotowanie instruktor, której wiedza i przygotowanie pozwoliły na rozwianie szeregu wątpliwości na temat kosztorysowania. W trakcie szkolenia pojawiły się także pytania o specyficzne sytuacje, na które uczestnicy szkolenia otrzymali odpowiedź drogą elektroniczną po konsultacji z doświadczonymi kosztorysantami z branży elektroenergetycznej.

Każdy z uczestników otrzymał szereg materiałów szkoleniowych takich jak podręcznik z treścią kursu, licencję na wersję edukacyjną programu Norma Pro (do samodzielnych ćwiczeń), szereg przykładów z zakresu robót elektroenergetycznych. Po ukończeniu szkolenia studenci uzyskali także certyfikat potwierdzający uzyskane kwalifikacje i wiedzę.

Studenckie Koło SEP zamierza w dniach 2-3.12.2017 zorganizować drugą edycję kursu dla studentów wszystkich kierunków związanych z szeroko pojętą elektrotechniką. Opinie uczestników pozwalają sądzić, że szkolenie jest potrzebne, a sami studenci chcą zdobywać wiedzę na dodatkowych kursach i szkoleniach. Należy również podkreślić fakt, że w szkoleniach organizowanych przez Koło coraz częściej biorą udział studenci spoza Wydziału EEIA Politechniki Łódzkiej.

Zarząd Studenckiego Koła SEP im. prof. M. Jabłońskiego składa podziękowania Oddziałowi Łódzkiemu SEP za udzielone wsparcie finansowe, które umożliwiło remont i wyposażenie pomieszczenia Koła oraz organizację szkolenia.