Breadcrumbs

Sympozjum Młodzi. Technika. Przemysł.

               W dniach 8-10 marca 2018 r. na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie, odbyła się trzecia edycja sympozjum „Młodzi. Technika. Przemysł.”  Przedsięwzięcie organizowane jest przez trzy organizacje techniczne: IEEE Student Branch, Komisji Młodzieżowej FSNT NOT oraz Akademickiego Koła SEP. Celem tegorocznej edycji sympozjum „Młodzi. Technika. Przemysł” było kontynuowanie współpracy i wymiany doświadczeń między środowiskami: akademickim, stowarzyszeniowym oraz podmiotami związanymi z  przemysłem. Przewodnim tematem sympozjum była energetyka odnawialna. Oddział Łódzki SEP reprezentowało trzech członków Studenckiego Koła: Katarzyna Kolanek, Jakub Pęciak i Bartłomiej Śmiechowicz.

Organizatorzy i uczestnicy MTP

              Uroczysta inauguracja odbyła się 8 marca na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Po uroczystym rozpoczęciu pierwszy wykład przedstawiła kadra ZUT i Akademii Morskiej dr inż. Marcin Hołub, dr hab. Stanisław Iwan oraz prof. AM  dr hab. inż. Maciej Lisowski, a tematem była „Elektromobilność w wymiarze elektrycznym, mechanicznym i logistycznym”. Poruszał on kwestie rozwoju samochodów elektrycznych w Polsce i na świecie, oraz plany na przyszłość. Przedstawione zostały również przykłady tych pojazdów, które można spotkać na polskich ulicach. Po krótkiej przerwie kawowej, podczas której mogliśmy zwiedzić stanowiska IV Targów Praktyk WE, nastąpiła prezentacja Złotego Partnera – firmy ST3 Offshore sp. z o. o. W czasie prelekcji przedstawiono nowoczesne metody oraz technologie produkcji fundamentów pośrednich i kratownic. Następnie odbył się najważniejszy punkt dnia, czyli panel dyskusyjny – „Człowiek sukcesu – ile musisz włożyć pracy, a ile mieć szczęścia?” Prelegenci: dr inż. Piotr Szymczak (Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich), mgr inż. Elżbieta Moskal (Dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej), dr hab. inż. Marcin Hołub (Pełnomocnik Dziekana Wydziału Elektrycznego ds. współpracy naukowej z partnerami zewnętrznymi), Konrad Frontczak (właściciel firmy KNFR, Przedstawiciel na rynku polskim dla Energy and Climate Academy) oraz Andrzej Czech (Prezes Zarządu ST3 Offshore Sp. z o.o.) podzielili się swoją wiedzą zawodową i życiową. Podkreślali jak ważna jest włożona praca, determinacja, ambicja, ale również szczerość i sumienność, w drodze do sukcesu. Prelegenci odpowiadali na przygotowane przez organizatorów pytania, jak i na te zadawane z sali.

              Kolejnym punktem była prezentacja partnerów sympozjum: LM Wind Power, B&R Automatyka Przemysłowa, a następnie wykład techniczny na temat: „Praca turbiny, a praca na turbinie” który przeprowadziła firma Vestas. Mogliśmy się dowiedzieć i zobaczyć jak wygląda całe osprzętowanie wewnątrz turbiny wiatrowej oraz jak wygląda świat z perspektywy dachu gondoli. Na stanowisku tej firmy, dzięki goglom VR można było obejrzeć wirtualną konstrukcję turbiny.

              Po przerwie obiadowej kol. Katarzyna Fijałkowska  oraz kol. Maciej Borówka z sekcji IEEE Young Professionals przedstawili temat „Jak budować swoją ścieżkę kariery w IEEE” jednocześnie zachęcając członków do udzielania się, a pozostałych obecnych do dołączenia do IEEE. Pierwszy dzień zakończył się uroczystą kolacją w Centrum Bankietowo-Konferencyjnym Ambasador.

              Drugiego dnia odbyły się szkolenia na Wydziale Elektrycznym ZUT. Pierwsza grupa uczestniczyła w szkoleniu  prowadzonym przez firmę Sonel, a druga przez firmy B&R oraz KK Wind Solutions. Nasza delegacja była w drugiej grupie. Podczas szkolenia firmy KK Wind Solutions, mogliśmy zobaczyć dokładną prezentację firmy, widok turbiny wiatrowej od wewnątrz oraz cały mechanizm pracy. Podczas szkolenia odbył się mały konkurs, z którym nasza delegacja uporała się najszybciej. Podczas drugiego szkolenia z firmą B&R postawiono przed nami zadanie zaprogramowania sterownika tak, aby można było sterować  silnikiem. Dzień zakończyła kolacja i impreza integracyjna.

              Trzeci dzień poświęcony na zwiedzanie najciekawszych miejsc w Szczecinie, jak np. Muzeum Narodowe, Filharmonia, czy Wały Chrobrego.