W lipcu tego roku przedstawiciele studenckiego koła SEP im. prof. Michała Jabłońskiego po raz kolejny mieli okazję wziąć udział w Young Engineers Seminar 2018 organizowanym przez EUREL. Seminarium młodych inżynierów, jak co roku, odbyło się w Brukseli, stolicy Belgii. W tegorocznej edycji udział wzięli: Piotr Woźniak oraz Łukasz Gnych. Nasi reprezentacji wyruszyli do stolicy Unii Europejskiej w dniu 4 lipca z Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Po dotarciu na miejsce zostali ciepło powitani przez organizatorów Sebastiana Wingendera i Davida Strzeleckiego oraz innych uczestników seminarium. Po zakwaterowaniu w hotelu oraz krótkiej przerwie, delegaci spędzili czas na zwiedzaniu miasta wraz z przewodnikiem. Spacerując ulicami poznali historię Brukseli, wiele ciekawych faktów oraz mieli okazję poznać innych uczestników seminarium. Dalsza część integracji, a także wymiana doświadczeń, miała miejsce w popularnym pubie mieszczącym się na starym mieście. Kolejny dzień delegaci spędzili w centrum CEN/CELENEC, gdzie odbyło się seminarium.

 

W pierwszej kolejności organizator David Strzelecki powitał wszystkich uczestników oraz przedstawił główne informacje i fakty na temat organizacji EUREL. Po krótkim wstępie Florian Rocktäschel wygłosił swoją prezentację zatytułowaną,,Why Digital Business Modelsneed the EU.” Poruszony został tutaj temat pozyskiwania środków na rozwój firmy oraz jak zmienił się ten proces na przestrzeni lat. Po każdym wystąpieniu uczestnicy udawali się na krótkie przerwy kawowe w celu regeneracji sił, wymiany poglądów i dyskusji na temat prezentacji. Kolejnym tematem poruszonym podczas seminarium był „The Impact of Brexit on the EU Energy System”. Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będzie miało ogromny wpływ na wiele aspektów gospodarki energetycznej. Alexander Roth w swojej prezentacji poruszył temat rynku paliw kopalnych, skupiając się w głównej mierze na gazie ziemnym.

 

Kolejnym prezentującym była Elaine O’Connell, a temat jej wystąpienia brzmiał: „EU’s Clean Energy Package: Regional Organization Centres.” Omówiono kwestie energetyki odnawialnej w Europie oraz plany na przyszłość odnośnie tego typu źródeł energii.

 

Jako ostatni głos zabrał Frank Schwalba-Hoth. Opowiedział o ważniejszych wydarzeniach ze swojego życia i działalności związanej z Parlamentem oraz Unią Europejską.

 

Po ostatniej przerwie kawowej reprezentanci poszczególnych delegacji wyrazili swoje opinie na temat prezentowanych treści. Wszystkie tematy spotkały się z pozytywną oceną delegatów. Po seminarium uczestnicy udali się na uroczystą kolację do restauracji The Ultime Atome, gdzie kontynuowano wymianę opinii na temat zaprezentowanych podczas seminarium treści.

 

Ostatniego dnia organizatorzy zabrali uczestników do Parlamentu Europejskiego. Na wstępie jeden z pracowników Europarlamentu przedstawił fakty historyczne i główne informacje na temat funkcjonowania tej instytucji oraz samej Unii Europejskiej. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie obiektu. Dzięki wizycie uczestnicy seminarium mogli na żywo zobaczyć, jak wygląda praca w tej instytucji.

 

Po zwiedzaniu Europarlamentu wszyscy udali się na lunch do siedziby VDE, gdzie organizatorzy poprosili o wyrażenie swojej opinii na temat YES 2018. Większość wypowiadających się pozytywnie oceniło tegoroczną edycję Young Engineers Seminar oraz udzieliło cennych wskazówek, co można poprawić w przyszłych edycjach. Następnie organizatorzy podziękowali za uczestnictwo oraz pożegnali uczestników. Reprezentanci Piotr Woźniak oraz Łukasz Gnych do samolotu powrotnego mieli jeszcze trochę czasu, więc wykorzystali go na zwiedzanie Atomium, które jest jednym z głównych symboli Brukseli. Ten wyjazd pozwolił zdobyć uczestnikom kolejne cenne doświadczenia życiowe, poznać nowych interesujących ludzi oraz przyjemnie spędzić czas.

 

Wyjazd ten nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc oraz wsparcie finansowe Oddziału Łódzkiego SEP. W związku z tym chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania.

 

Piotr Woźniak